Ana Sınıfı

Çocukların, zihinsel, duygusal, sosyal, bedensel gelişiminin %70’i 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Okul öncesi dönem alarak adlandırılan bu dönem, çocuğun öğrenmesinin en yoğun olduğu, temel alışkanlıklarının, zihinsel yeteneklerinin en hızlı geliştiği ve biçimlendiği dönemdir. Bu süre içeri kazanılan davranış biçimleri, tüm yaşam boyunca devam etmektedir. Yaşamın ilk yıllarında alınan eğitimin ve geçirilen deneyimlerin, ileri yaşlardaki öğrenme yeteneği ve gelecekteki başarı üzerinde de önemli etkileri vardır.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza, okul öncesi eğitim programımızla 48. aydan itibaren 15-20 kişilik sınıflarımızda ve okul öncesi öğrencilerimize özel oyun alanımızla tüm sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyerek, yetişkinlik döneminde de daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlamayı hedeflemekteyiz.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİMİZ

Okulumuzun sağlam eğitim kadrosu Montessori (Her Çocuğun özgür olduğunu ve kendi hızında ilerleme gösterdiğini savunan eğitim metodu) , Mutiple Intelligence (Çoklu Zeka Kuramı), Tam Öğrenme Modeli (her öğrenciye uygun koşul, yöntem ve zamanın sağlanması) gibi temel eğitim programlarının tümünden sentezlenen bir sistem uygulamaktadırlar. Her biri alanında uzman branş öğretmenlerimiz de bu eğitim metodları ile akıl oyunları ve dikkat çalışmaları yaparak derslerini uygulamaktadırlar.

ALANINDA UZMAN BRANŞ ÖĞRETMENLERİ

Okul öncesi dönemden itibaren İngilizce, Beden Eğitimi, Resim, Müzik, Satranç, Drama ve Zeka Oyunları gibi dersler alanında uzman branş öğretmenleri tarafından verilmektedir.

OKUL ÖNCESİNDE YABANCI DİL EĞİTİMİ

Erken çocukluk döneminde ana dili edinimini kazanmaya başlayan çocuk kritik yaş dönemini geçirmeden yabancı dil eğitimine başlarsa ilerdeki eğitim hayatında da akranlarına göre daha başarılı olmaktadır. Dilbilimciler okul öncesinde yabancı dil öğrenen çocukların problem çözme yetilerinin de çok güçlü olduğunu düşünmektedirler. Erken yaşta verilen yabancı dil öğretimi çocukta zekayı geliştirmekte ve ana dilinde de anlama kabiliyetini arttırmaktadır. Bu anlayışla yola çıkan Paylaşım Koleji’nde yabancı dil eğitimi okul öncesi dönemde başlar ve alanında uzman İngilizce branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Çocuklarımız, oyunlar, şarkılar ve eğlenceli etkinlikler aracılığıyla İngilizce ile tanışmakta ve sonraki senelerde üzerine yenilerini ekleyecekleri yabancı dil bilgilerinin temelini almaktadırlar.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK ÇALIŞMALARI

Kayıt öncesi dönemden itibaren çocuğun zihinsel, sosyal, bedensel ve fiziksel gelişimi psikolojik danışmanımız tarafından gözlemlenir; yaş grubuna özel hazırlanmış tanıma çalışmaları uygulanır; ailesiyle olan iletişimi değerlendirilir. Çocuğun okula başladığı ilk 15 gün içerisinde ailesi, sınıf öğretmeni ve psikolojik danışman ile uyum süreci değerlendirilir. Bu değerlendirmeye göre eğitim süreci planlanır. Her öğrencinin bireysel gelişimi düzenli olarak takip edilir. Çocuğun gelişimi yıl sonunda ailesi, sınıf öğretmeni ve psikolojik danışman ile beraber tekrar değerlendirilir. Yıl içinde ebeveynlerle çocuklarının bireysel gelişimleri ile ilgili bilgi paylaşılır. Psikolojik danışmanımız ebeveynlere çocukları ile iletişimde benimsemeleri gereken tutum ve yaklaşımlar ile evlerinde çocukları için nasıl bir ortam yaratmaları gerektiği konusunda destek verir. Bunun yanı sıra aileler, çocukları ile iletişimlerinin güçlenmesini sağlamak amacıyla kurumun Psikolojik Danışmanı tarafından verilen seminerlere katılabilirler.

ODAKLANMA VE SAYISAL YETENEĞİN GELİŞMESİ İÇİN MENTAL ARİTMETİK DERSLERİ

Bu dersler ile öğrencilerimize sayısal yetenek kazandırmasının yanı sıra yaratıcılığını, bellek gücünü, odaklanma ve dikkat yoğunluğunu, dinleme-anlama becerilerini ve problem çözümleme yeteneklerini geliştirmekteyiz. Mental Aritmetik eğitimi sol ve sağ loblarındaki beyin hücrelerini harekete geçirir ve beynin kapasitesini artırır.

BİLGİSAYAR ORTAMINDAN VELİ BİLGİLENDİRME PORTALI

Okulumuzda devam etmekte olan anasınıfı öğrencilerimize ait devamsızlık, beslenme, fotoğraf galerisi, duyuru ve haberler, aylık bülten gibi birçok veriye ulaşma imkanı veren bir veli bilgilendirme sistemimiz bulunmaktadır.

OKUL ÖNCESİNDE ÇİFT DİLDE YABANCI DİL EĞİTİMİ

Bu anlayışla yola çıkan Paylaşım Koleji’nde yabancı dil eğitimi okul öncesi dönemde başlar ve alanında uzman İngilizce ve Almanca branş öğretmenleri tarafından verilmektedir.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ÖĞRETMENLERİ EŞLİĞİNDE DİKKATİMİ ARTIRIYORUM DERSLERİ

Dikkat ve konsantrasyon eğitim-öğretimde en önemli faktörlerdendir. Çocukların bu süreçte en çok dikkate bağlı hatalar yaptıkları görülmektedir. Genellikle çocukların dikkatini odaklama ve sürdürmede sıkıntı yaşadıkları, önemli nokta ya da ayrıntıları kaçırdıkları, aynı durum farklı şekilde sunulduğunda bunu fark etmede zorlandıkları görülmektedir. Bu ders anasınıfından, dördüncü sınıfa kadar yaş düzeylerine uygun olarak dikkat becerilerini artırmak amacı ile verilmektedir.

Okulumuz kapalı spor salonu, basketbol ve voleybol sahaları, güvenli oyun alanları, STEM laboratuvarı, kütüphane, resim ve müzik sınıfları, bilişim ve teknoloji sınıfı, teknoloji tasarım sınıfı ile sosyal, kültürel ve sanatsal açıdan birçok imkânı barındırmaktadır. 25 çeşide varan kulüp çalışmalarımız ile öğrencilerimize eğlenerek öğrenme ortamı sunmaktayız.

Alanında uzman branş öğretmenleri eşliğinde yordama, analiz, sentez düzeyinde düşünme becerilerine katkıda bulunuyoruz.